fbpx
Toplu Yemek

Search Site

Toplu Yemek Firması Bortar

Hikayemiz tek bir porsiyon yemek ile başladı. Şu an günlük yüz bin kişilik kapasitemiz ve günde yetmiş bin kişilik öğün yemek üretimi ile Türkiye’nin en büyük yemek fabrikası ve toplu yemek üreticisiyiz. Müşterilerimiz arasında tabldot veya tabildot yemek olarak ta bilinen toplu yemek üretimine her geçen gün daha fazla kalite ve farklılık kazandırarak Türkiye’de üretim yapan tüm firmalar arasında en çok üretim kapasitesine sahip ve tercih edilen firma olduk.
Toplu yemek üretimindeki bu büyük gücü ile Bortar Group catering şirketi olarak ta binlerce başarılı organizasyona imza atmıştır. İzmir merkezli bir catering firması olmamıza rağmen 400 araca yaklaşan lojistik gücümüz ile tüm Ege bölgesinde de aynı gün üretilen tüm yemekleri birkaç saat içinde organizasyon ve etkinlik alanına taşıyabilmekteyiz. Lojistik ile yemek taşınmasından kaçındığınızda istenilen yer her etkinlik ve organizasyon alanında yerinde üretim yemek hizmeti de sağlayabilmekteyiz.
Bortar Group dünyanın en üst üretim yeri kriterlerine sahip İzmir, Bornova, Işıkkent merkezli fabrikasında her gün kırk bin kişiye kesintisiz üretim yapmaktadır. Bunun yanı sıra İzmir Aliağa’da Türkiye ve Azerbaycan ortak yatırımı Socar Star Rafinerisi için üretim kapasitesi ile İzmir Aliağa’da günde yirmi sekiz bin kişiye yemek üretimine başlamıştır.
Bortar Group bu üretim tesisleri ve kapasiteleri ile beraber Türkiye’nin en büyük toplu yemek veya anlam olarak farklılıklar da içerse bu şekilde ifade edildiği için diyebiliriz ki Türkiye’nin en büyük tabildot yemek üreticisidir.
Bunun dışında tabildot yemek hizmetini bir sonraki seviyeye taşıyan hazır kutu paket yemek hizmetimiz ile istenilen her yere sıcak ve lezzetli yemek servisini sağlamaktayız.

Bu vesile ile tabildot yemek ile toplu yemek arasındaki farkı da açıklamak istedik.

Temel olarak bu fark, Tabildot terimi ile Toplu Yemek terimi arasındaki kelimelerin etimolojik anlamından kaynaklanmaktadır.


Tabildot (veya Tabldot) Nedir?

Restoran terminolojisinde bir tabildot menüsü, sadece birkaç seçenekle çok servisli yemeklerin sabit bir toplam fiyatla ücretlendirildiği bir menüdür. Böyle bir menü sabit fiyatlı menü olarak adlandırılabilir. Tabildot menüde masadaki çatal bıçak takımı da önceden belirlenmiştir.
Tabildot menü, müşterilerin ayrı ayrı satılan menü öğelerinden herhangi birini sipariş edebileceği alakart menü ile tezat oluşturmaktadır.
Kelime Fransızcadan tüm dünya dillerine ve dilimize yerleşmiştir. “Table d'hôte” olarak Fransızca olan kelime anlam olarak ev sahibinin masası anlamına gelir. Bu terim tahminen ev sahibinin konukları ile beraber oturduğu masayı tarif etmek için kullanılmıştır. Anlamı ise zaman içinde sabit bir fiyat ile set menüyü satın alma olarak değişmiştir. Fransızca’dan İngilizceye geçmesi ile tüm dünyada bu anlamı ile kabul görmesinin de başlangıcıdır. İngilizce de ilk kullanımına 1617 yılına ait bir belgede rastlanmıştır ( Table of the Host ).
Şimdi ki anlam olarak yaygın kullanımı ise on dokuzuncu yüzyıl başlarından gelmedir. İlginç olarak sabit fiyatla set bir menü satın alma anlamı Table d'hôte Fransızca’da halen orijinal anlamı ile kullanılmaktadır. Yani kullandığımız anlamı ile Fransızca da kullanılmamaktadır.
Tabildot terimi Fransa'da, misafirlerin ortak bir masada yemek yedikleri hanlarda başladı. "Ev sahibi masasında" ki ev sahibi genellikle konuklarla birlikte oturmuyordu. Toplu bir masaya yemek sunma pratiği restoranların ortaya çıkmasından çok önce bu hanlarda vardı. Paris’te halka açık olan şekli yaygın olanıydı. On yedinci yüzyılda benzer yemek sunma pratiğine sahip lokantalar ve kabere gibi toplu etkinliklerde kelimenin anlam kayması başladı. Ve on dokuzuncu yüzyılda, terim şu anki hali ile hayatta kaldı. Kullanılan anlamı ise toplu masalara değil bireysel masalara hizmet için olacak şekilde değişti.
Türkiye de ise tabildot terimi, zaman zaman kullanıldığı yemek yerinden yerine değişiklik gösterse de genelde 4 çeşit yemek ile sınırlı karşılığında sabit bir ücret ödenen yemek olarak insanların belleklerine girmiştir.


Tabldot Yemek ile Toplu Yemek Arasındaki Anlam Farkı Nedir?

Tabldot yemek ile toplu yemek arasında ise anlam adına küçük bir fark vardır. Türkçe de kullanımı benzer alanlarda olduğu için iki kavram sıklıkla aynı durumu anlatmak için kullanılmaktadır.
Toplu yemekte bazı yemekler için masadan kalkıldığında herhangi bir ücret ödenemediği için tabildot kelimesi ile tarif etmek tam doğru olmayacaktır.

Elbette bir çok okul, işyeri, fabrika, üretim tesisinde de çalışanlar için çıkan toplu yemeklere de tabildot yemek terimi öncelikle öğle yemeğini tarif etmek olmak üzere günün öğünlerini kapsayacak şekilde de kullanılmaktadır. Bu da sıklıkla kelimelerin birbirleri için kullanılması sonucu doğrumaktadır. Ancak toplu yemek teriminin anlamı içinde yemek üretimi, farklı menü tercihleri, sunum, hizmet, catering hizmetleri gibi daha geniş kapsamlı bir anlam vardır. Bu sebeple iki kavramı ayrı olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır.